okul öncesi uzay günlük plan / OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ: GÜNLÜK PLAN

Okul Öncesi Uzay Günlük Plan

okul öncesi uzay günlük plan

GÜNLÜK PLAN

Yaş Grubu: YAŞ

AMAÇ &#; KAZANIMLAR

Psikomotor Alan

Amaç 1. Bedensel koordinasyon gerektirenbelirli hareketleri yapabilme

Kazanımlar

1.Sözel yönergelere uygun olarak ısınma hareketi yapar.

4.Sözel yönergelere uygun olarak yürür.

Amaç 2. El ve göz koordinasyonu gerektiren belirli hareketleri

yapabilme

Kazanımlar

1.Küçük nesneleri toplar.

Malzemeleri istenilen nitelikte keser.

Malzemeleri istenilen nitelikte yapıştırır.

Sosyal-Duygusal Alan

Amaç 3. Duygularını kontrol edebilme

Kazanımlar

monash.pw / olumsuz duygu ve düşüncelerini uygun şekilde ortaya koyar.

monash.pwşkin denetiminin olmadığı durumlarda da gerektiği gibi davranır.

monash.pw ve alışılmamış durumlara uyum sağlar.

Amaç monash.pw kendini güdüleyebilme

Kazanımlar

monash.pwiğinden bir işe başlar.

monash.pwşladığı işi bitirme çabası gösterir.

Amaç monash.pwşkalarıyla ilişkilerini yönetebilme

Kazanımlar

monash.pwiğinden iletişimi başlatır

monash.pw etkinliklerine kendiliğinden katılır

monash.pw sorumluluk almaya istekli olur

monash.pwığı sorumluluğu yerine getirir

Bilişsel Alan

Amaç monash.pwini toplayabilme

Kazanımlar

monash.pw edilmesi gereken nesneyi /durumu/olayı fark eder.

monash.pwini nesne/durum/olay üzerinde yoğunlaştırır.

Amaç 6. Varlıkları çeşitli özelliklerine göre gruplayabilme

Kazanımlar

monash.pwıkları renklerine göre gruplar.

Amaç 9. Nesneleri sayabilme

Kazanımlar

3.Söylenilen sayı kadar nesneyi gösterir.

4. Gösterilen belli sayıdaki nesneyi doğru olarak sayar.

Amaç Mekanda konum ile ilgili yönergeleri uygulayabilme

Kazanımlar

1. Nesnenin mekandaki konumunu söyler.

2. Yönergeye uygun olarak mekanda konum alır.

Özbakım Becerileri

Amaç 3. Doğru beslenmenin önemini fark edebilme

Kazanımlar

monash.pwğlığı olumsuz etkileyen yiyecekleri ve içecekleri yemekten, içmekten kaçınır.

5.Öğün zamanlarında ve süresinde yemeye özen gösterir.

Amaç 2. Giysilerini giyme ve çıkarabilme

Kazanımlar

monash.pwerini yardımsız çıkarır.

monash.pwerini yardımsız giyer.

monash.pwerini doğru şekilde giyer.

monash.pwerini katlar.

monash.pwerini asar.

EĞİTİM DURUMU

DRAMA

SDA A3:K1,2,3

PMA A1:K1,4

BA AK:1,2

Kullanılan yöntem ve teknikler: soru sorma, problem çözme benzetişim, canlandırma

Kavramlar: dünya, uzay, yıldızlar, gezegenler,ay,güneş, gökyüzü, gece, gündüz

Öğretmen çocukları karşıladıktan sonra selamlar ve &#;Nasılsın?&#; sorusunu sorar. Sağlıklı olmak için spora ihtiyaç olduğunu söyleyerek müzik eşliğinde spor yapılır. Öğretmen yavaş yavaş ısınma hareketleri ile başlar. Arada hızlı hareketler yaparak çocukları şaşırtır. Çocukların arasından istekli birisini seçer ve arkadaşlarına önderlik yapması konusunda yönlendirir. Sınıfa jimnastik minderi getirir. Çocuklarla ısınma hareketleri yapılır. Minderin üzerinde takla atılır, öğretmen tehlike ve kazaları önlemek için çocukları yönlendirerek rehberlik eder.Çocuklarla birlikte hayali bir oyun oynanır. Oyunu öğretmen başlatır . &#;Çocuklar şimdi sizinle birlikte bir ormana gidiyoruz. Ormanda ağaçların arasından dikkatlice geçelim. Şimdi herkes sessiz olsun. Şiiiiş bir aslan geçiyor saklanın bizi görmesin. Tamam gitti. Hadi karşı ağaçta elma ağacı var onları toplayalım herkes zıplasın en üsttekini kim toplayacak. Aaaaa yağmur yağıyor şıp şıp kaçalım Şimdi de rüzgâr çıktı vuuuv vuuuuu siz de rüzgâr olun. Ağaçtan yaprak düştü siz de yaprak olun düşün bakalım.&#; diyerek sınıf içinde dolaşırlar yönergelere uygun hareket ederler. Öğretmen &#;Çocuklar sizlerle bugün keyifli bir çalışma yapacağız&#; der. Ardından çocuklara&#;Biz nerede yaşıyoruz?' diye sorar. Çocuklardan gelen cevaplara uygun olarak 'Sizce bizi üzerinde tutan daha büyük bir şeyler olabilir mi? Bu şey ne kadar büyük olabilir?Şekli neye benziyordur? Elmaya mı , armuta mı yoksa muza mı?' diye sorarak çocukların yaratıcı düşünmelerini sağlayarak gelen cevaplarla onları yönlendirir. Dünya, ay,yıldız, gezegen kavramlarının kullanımasını sağlamaya çalışımonash.pwında ise ' Geceleri ve gündüzleri gökyüzüne bakıyor musun? Birbirinden farklı neler görüyorsunuz, yıldızlar neden gündüzleri yok, güneş olmadığında etrafımızda ne gibi değişiklikler oluyor, ayın rengi neden yıldızlara ve güneşe benzemiyor, acaa başka dünyalar da var mıdır, varsa eğer siz orda yaşamak ister miydiniz, orası nasıl ir yer olabilir ?' diyerek birbiri ile ilintili yaratıcı soruları sorar.

                Öğretmen aldıkları cevaplara uygun olarak önceden hazırlanmış uzay, gezegenler,yörüngeleri, güneş sistemi ile ilgili simülasyon demosunu izletir. Simülasyondaki nesneleridurdurarak ne olduklarını düşündükleri hakkında bilgi alır. Ardından çocukların her birine uygun rollerden olan içinde bulunan güneş sisteminin nasıl olduğunu izledikleri demodan da gördükleri şekilde canlandırırlar.

                Canlandırmanın ardından çocuklara 'Sizce hangisi daha çok dönmüştür? Siz uyguladığınız bu rolden mutlu muydunuz?Herkes olduğu gezegenleri hatırlıyor mu? Sen hangisinde yaşamak istersin şeklinde değerlendirme aşamasının yapılmasıyla diğer etkinliğe geçilir.

FEN VE MATEMATİK

BA A3:K1,2

İnceleme &#;Vücudumu İnceliyorum&#;  Sınıftaki boy aynası karşısında vücudumuzun bölümleri ve duyu organları incelenerek görevleri hakkında konuşulur. Daha sonra vücut maketi incelenir. Organların yerleri gösterilir. İşlevleri hakkında konuşulur. Çocuklarla vücudumuzun bazı bölümleri ve duyu organlarımız neden var?, görevleri nelerdir?bunlar olmasaydı ne olurdu?gibi konular hakkında sohbet edilir.

TÜRKÇE

BA A3:K1,2

HİKAYE ÖNCESİ: Sohbet ve şiir öğretimi

Sağlığımız ile ilgili kavram haritası incelenerek çocuklarla sağlığımız, dengeli beslenme, temizlik&#; ile ilgili sohbet edilir. Çocuklarla sağlığımıza dikkat etmemiz ve hastalıklardan korunmamız için neler yapmamız gerektiği tartışılır. Daha sonra öğretmen çocuklara önceden hazırladığı besin kartlarını göstererek vitamin, protein, karbonhidratların önemini açıklar ve bunların karşılaştırmalarını yapar. &#;Çocuklar, her insanın bir bedeni yani vücudu vardır. Vücudumuz sayesinde birçok işimizi rahatlıkla yapabiliriz. Ellerimizle topu tutarız, atarız; kalemi tutar, resim yaparız. Ellerimizle başka neler yapabiliriz? Ayaklarımızla yürürüz, koşarız, zıplarız. Haydi zıplayalım. Ayaklarımızla başka neler yapabiliriz? Ayaklarımız bacaklarımıza, ellerimiz kollarımıza bağlıdır. Peki bacaklarımız ve kollarımız nereye bağlıdır? Gövdemize değil mi? Gövdemizin içinde de organlarımız var. Bir de başımız var çocuklar, o da gövdemize bağlı. Başımızda neler var? Gözlerimiz, kulaklarımız, burnumuz ağzımız, saçlarımız vardır. Başımızın içinde de beynimiz bulunur.&#; denilerek çocukların bedenlerini incelemeleri sağlanır.

VÜCUDUMUZ

Üç bölümdür vücudumuz,

Baş, gövde kollar - bacaklar.

 Hepsini tutalım temiz

 İşleyip çalışacaklar.

HİKAYE:İlayda ve hayal perisi hikaye serisinden uykunun önemi hikayesi hikaye kartlarıyla anlatılır.

HİKAYE SONRASI:Hikaye çocuklarla birlikte dramatize monash.pw oyunu öğretilir.

SAĞLIK

Tak tak tak&#; (Kapı vurulma hareketi yapılır.)

Kim o? Sen kimsin? (Soru sorma hareketi yapılır.)

Ben manav amca.

Ne getirdin bana?

Neler getirmedim ki, (İki el açılarak hareket ettirilir.)

Ispanak, kereviz, enginar

Havuç, kayısı, portakal

Aaa karpuzum da var.

Daha neler var neler.

Küpe için kirazlar (İki elle kulak memeleri tutulur.)

Ama ben hastayım (İki el üst üste konur, yanağa götürülür, baş o yöne eğilir.) İyi beslenirseniz,

Meyvenizi yerseniz,

Sebzeyi severseniz,

Hiç korkmayın çocuklar,

Hemen iyileşirsiniz

OYUN VE HAREKET

SDÖB A2:,3,4,5,6

ÖB A:2k1,2,3,4,5,6

ISINDIRICI OYUN: Eşini Bul Oyunu
Çocuklar, ikişer ikişer eşlendirilir. Herkes eşini tanıdıktan sonra, eşler bahçeye dağılırlar.
Öğretmen ; -Ben işaret verdiğim zaman, kim eşini daha çabuk bulur ve karşıma sıra olursa, onlar oyunu kazanırlar, der. Öğretmenin işaretiyle istenilen yerde sıralanan çiftler, oyunda başarılı sayılırlar

OYUN:

Hızlı Giyinme Yarışı

Öğretmen her çocuğun kendisine ait olan eşyalarını alarak ( eldiven, şapka, atkı, çorap, patik ) oturmalarını ve ayakkabı &#; çoraplarını çıkarmalarını ister.

Oyuna başlamadan önce çocuklara giysilerini hangi sırayla giyecekleri hatırlatılır

Başla komutu verildiğinde en çabuk giyinen ilk üç kişi alkışla ödüllendirilir

DİNLENDİRİCİ OYUN: Çevir Salla OyunuÇocuklar yere otururlar. Öğretmen aşağıda gösterilen sözleri söyler, devinimleri yapar. Çocuklar da, aynı devinimleri, öğretmene öykünerek yaparlar. Başını çevir, çevir ( başlar soldan sağa, sağdan sola çevrilir )
Başını salla, salla ( Başlar sağa-sola, öne-arkaya sallanır )

SANAT

PMA A2:K1,13,14

SDA A4:K1,2

BA A6:K1

Yiyeceklerle Neler Yapabiliyorum?

Ceviz, fındık, fıstık, saçaklı minik otlar, oynayan gözler, tutkal çocuklara aşağıdaki sorular sorularak etkinliğe geçilir. - Masanın üzerine koyduğum malzemelerin isimlerini söyler misiniz? Bu yiyecekler nerelerde ve nasıl yetişir? Bu yiyeceklerle neler yapılabilir? siz ne yapmak istersiniz? vb. sorularla çocuklar etkinliğe yönlendirilir. Öğretmen birkaç ipucu da verebilir. Çocuklara sözsüz müzik açılarak serbest bırakılır. Çocukların neler yaptıkları hakkında konuşulur. Yapılan etkinlikler etkinlik köşemizde sergilenir

OKUMA YAZMAYA

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

BA A3:K1,2

BA A9:K3,4 ÖB A3:K4,5

Resim Tamamlama-Dikkat Çalışması

Bir çocuğun yüzünün bulunduğu çalışma sayfasında çocuklara bu çocuğun çok fazla çikolata yediği söylenir. Çocuklara bu çocuğun dişlerinin nasıl olacağı sorulur ve çocuklardan dişleri çizerek çürük dişleri boyayarak göstermeleri istenir.

AİLE KATILIMI : Velilere not yazılarak yeterli ve dengeli beslenmenin önemi vurgulanır.

GÜNLÜK ETKİNLİK PLANI
GÖKYÜZÜNDE NELER VAR BİLİN BAKALIM?

Etkinlik Türü: Sanat ve hareket etkinlikleri ile bütünleştirilmiş büyük grup etkinliği
Yaş Grubu (Ay): yaş

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ
Bilişsel Gelişim
K1 Nesne/durum/olaya dikkatini verir.
G Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır.
G Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar.
K2 Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur.
G Nesne/durum/olayla ilgili tahminini söyler.
G Gerçek durumu inceler.
G Tahmini ile gerçek durumu karşılaştırır.
K3 Algıladıklarını hatırlar.
G Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler.
K4 Nesneleri sayar.
G Saydığı nesnenin kaç tane olduğunu söyler.
G 10’ a kadar olan sayılar içerisinde bir sayıdan önce gelen sayıyı söyler.
G 10’ a kadar olan sayılar içerisinde bir sayıdan sonra gelen sayıyı söyler.
K5 Nesne ya da varlıkları gözlemler.
G Nesne/varlığın miktarını söyler.

Motor Gelişim
K5 Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder.
G Müzik ve ritim eşliğinde çeşitli hareketleri ardı ardına yapar. Dil Gelişimi
K2 Sesini uygun kullanır.
G Konuşurken/şarkı söylerken nefesini doğru kullanır.
G Konuşurken/ şarkı söylerken sesinin tonunu, hızını ve şiddetini ayarlar.
K5 Dili iletişim amacıyla kullanır.
G Sohbete katılır.
G Konuşmak için sırasını bekler.
K6 Sözcük dağarcığını geliştirir.
G Dinlediklerinde yeni olan sözcükleri fark eder ve sözcüklerin anlamlarını sorar.
G Sözcükleri hatırlar ve sözcüklerin anlamını söyler.
G Yeni öğrendiği sözcükleri anlamlarına uygun olarak kullanır.
G Zıt anlamlı sözcükleri kullanır.
K7 Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar.
G Sözel yönergeleri yerine getirir.
K8 Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder.
G Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar.
G Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir.
G Dinledikleri/izlediklerini drama yoluyla sergiler.

ÖĞRENME SÜRECİ
Etkinlik öncesi sınıfınızın uygun bir yerine siyah renk büyük boy çöp torbalarını kullanarak şekilde uzay kompozisyonu hazırlanır. Alt tarafına parlak kâğıtlardan ya da renkli fon kartonlarından kesilen farklı büyüklüklerdeki yıldızları, ay vb. yapıştırılır.
Çocuklardan etkinlik öncesi evlerinden getirmeleri istenilen giysileri giyerek hazırlanmaları istenir.
Daha sonra onlara “Uzayda bir dans yarışması düzenlendi. Şimdi bizler ilginç giysilerimizle bu dans yarışmasına gideceğiz. Unutmayın, bu yarışmada en ilginç dansı yapan çocuklar birinci seçilecekler.” diyerek, birlikte sınıf içinde sandalyelerden oluşturulan uzay roketine binerek uzaya gidiyormuş gibi yapılır.
Sonra müzik açılır ve çocukların istedikleri şekilde dans etmeleri istenir. Yalnız dans hareketlerini uzaylıları ya da uzayda yaşayanları hayal ederek oluşturmaları hatırlatılır.
Seçtiğiniz müzik parçası ne kadar ilginç olursa çocukların hareketleri de o kadar değişik olacaktır. Daha sonra dans bitirilir ve birinciler seçilerek ödüllendirilir.

MATERYALLER: Siyah renkli çöp torbası, fon karton, parlak kağıtlar
SÖZCÜKLER: Uzay, yıldızlar, gökyüzü
DEĞERLENDİRME: Bugün hangi etkinlikleri yaptık?
AİLE KATILIMI: Okulda neler yaptıkları hakkında sohbet edilmesi önerilir.

• Dünyamız ve gökyüzü hakkında sohbet edilir.
• Önceden hazırlanmış olan gök cisimlerinin konduğu torba ele alınır.
• Duvara bir fon kartonu asılır.
• Çocuklara torbadan çıkacak olan figürlere dair sorular sorulacağı, cevapların bilindiği takdirde, figürlerin kartona yapıştırılacağı ve resmin hep birlikte tamamlanacağı söylenir.
• Üzerinde yaşadığımız gezegenin adı nedir? (Dünya)
• Çocuklar dünya cevabını verdikten sonra dünya resmi kartona yapıştırılır. Sırasıyla sorulara ve yapıştırmalara devam edilir.
• Dünyayı ne ısıtır? (Güneş)
• Geceleri dünyayı ne aydınlatır? (Ay, yıldızlar)
• Uzayda dolaşabildiğimiz araçlara ne ad verilir? (Uzay Gemisi)
• Uzayda görev alan, özel kıyafetler giyen kişilere ne denir? (Astronot)
• Uzay resmi tamamlanır.
• Uzayda hareket etmenin nasıl olabileceği hakkında beyin fırtınası başlatılır (Yavaş adımlarla, uçarmış gibi). Ardından uzayda yürüyormuş öykünmesi yapılır.
• Çocukların masalara geçerek “Hayalimdeki Uzay” konulu resim yapmalarına fırsat verilir.

öRnek Günlük Plan

by GÜLCAN TOKER

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI OKUL ADI : ÖĞRETMENİN ADI SOYADI: TARİH : YAŞ GRUBU (AY) : Güne Başlama Zamanı Sınıfa gelen çocuklar karşılanır. Çocukların uyumunu sağlamak için önceki gün hakkında kısaca More

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI OKUL ADI : ÖĞRETMENİN ADI SOYADI: TARİH : YAŞ GRUBU (AY) : Güne Başlama Zamanı Sınıfa gelen çocuklar karşılanır. Çocukların uyumunu sağlamak için önceki gün hakkında kısaca sohbet edilir. O gün yapılacak etkinlikler hakkında bilgi verilir. Oyun Zamanı Çocuklara hangi öğrenme merkezinde oynayacakları sorulur. Çocuklar ilgili öğrenme merkezine yönlendirilir. Kahvaltı, Temizlik Çocuklara beslenmenin önemi anlatılarak birazdan kahvaltı yapılacağı söylenir. Lavobada temizlik ve tuvalet ihtiyaçlarını gidermek için yapılması gerekenler anlatılır ve bu sırada çocuklara rehberlik yapılır. Yemek kuralları hatırlatılarak kahvaltı yapılır. Etkinlik Zamanı “UZAY EVREN GEZEGENLER” isimli bütünleştirilmiş Türkçe ve Fen etkinliği “UZAYA GİDİYORUZ” isimli bütünleştirilmiş Fen ve Sanat etkinliği Günü Değerlendirme Zamanı Eve Gidiş Hazırlıklar tamamlanır, çocuklarla vedalaşılır. Genel Değerlendirme Etkinlik Adı - İçeriği: U Less

Read the publication

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI OKUL ADI : ÖĞRETMENİN ADI SOYADI: TARİH : YAŞ GRUBU (AY) : Güne Başlama Zamanı Sınıfa gelen çocuklar karşılanır. Çocukların uyumunu sağlamak için önceki gün hakkında kısaca sohbet edilir. O gün yapılacak etkinlikler hakkında bilgi verilir. Oyun Zamanı Çocuklara hangi öğrenme merkezinde oynayacakları sorulur. Çocuklar ilgili öğrenme merkezine yönlendirilir. Kahvaltı, Temizlik Çocuklara beslenmenin önemi anlatılarak birazdan kahvaltı yapılacağı söylenir. Lavobada temizlik ve tuvalet ihtiyaçlarını gidermek için yapılması gerekenler anlatılır ve bu sırada çocuklara rehberlik yapılır. Yemek kuralları hatırlatılarak kahvaltı yapılır. Etkinlik Zamanı “UZAY EVREN GEZEGENLER” isimli bütünleştirilmiş Türkçe ve Fen etkinliği “UZAYA GİDİYORUZ” isimli bütünleştirilmiş Fen ve Sanat etkinliği Günü Değerlendirme Zamanı Eve Gidiş Hazırlıklar tamamlanır, çocuklarla vedalaşılır. Genel Değerlendirme Etkinlik Adı - İçeriği: Uzay, Evren, Gezegenler Etkinliğin Çeşidi: Türkçe, Fen (Bütünleştirilmiş Büyük Grup) ÖĞRENME SÜRECİ

Öğretmen çocuklara "Uzay nedir, uzayda neler vardır biliyor musunuz?" diye sorar. Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Cevaplarını dinler. Uzayla ilgili eğitici videoları açar. Çocukların incelemesi için fırsat Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir. tanır. Videoda gördüklerinin neler olabileceği, büyüklükleri, şekilleri, renkleri hakkında Dinledikleri/izlediklerini başkalarına anlatır. Dinledikleri/izlediklerini resim yoluyla sergiler. Kazanım Görsel materyalleri okur. konuşulur. Uzayda çok sayıda yıldız ve gezegen olduğunu, Dünya’nın da bir gezegen olduğu Görsel materyalleri inceler. Görsel materyalleri açıklar. Görsel materyallerle ilgili sorular sorar. bilgisini paylaşır. Uzayın çok büyük ve diğer gezegenlerin de çok uzakta olduğunu belirtir.. Görsel materyallerle ilgili sorulara cevap verir. Bazı gezegenlerin etrafında dönen uyduları, bazılarınınsa halkaları vardır der. M G: K: Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. Astronotların özel kıyafetler giyerek yine özel araçlar ile uzaya gidebildiklerini söyler. Bir Değişik malzemeler kullanarak resim yapar. astronot resmini çocuklara gösterir. Çocuklardan gözlerini kapatıp uzayda bir astronot olduklarını hayal etmeleri istenir. Bir süre sonra gözlerini açmaları ve biraz önce hayal MATERYALLER: Uzay ve Astronot ile ilgili herhangi bir fotoğraf ettiklerinin resmini çizmeleri söylenir. Çocuklar tamamladıkları resimleri arkadaşlarına göstererek anlatır. Çocukların yaptıkları resimler evlerine gönderilir ve ailelerine anlatmaları istenir. SÖZCÜKLER: Uzay teleskopu, uzay, gezegen, galaksi, yıldız, uydu KAZANIM VE GÖSTERGELER KAVRAMLAR: Aydınlık-karanlık, Büyük-Küçük B G : K Kazanım 4: Nesneleri sayar. Sıra bildiren sayıyı söyler. DEĞERLENDİRME Kazanım 5: Nesne ya da varlıkları gözlemler. Günün birinde uzaya gitmek ister miydin, uzaya gitsen önce hangi gezegeni ziyaret Nesne/varlığın adını söyler. Nesne/varlığın rengini söyler. ederdin? Uzaya kimle birlikte gitmek isterdin? Nesne/varlığın şeklini söyler. Nesne/varlığın büyüklüğünü söyler. DG: K : Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. AİLE KATILIMI Sözel yönergeleri yerine getirir. Dinledikleri/izlediklerini açıklar. Dinledikleri/izledikleri hakkında Çocukların okulda yaptıkları uzay resmini anlatmalarına fırsat verilmesi istenir. yorum yapar.

Etkinlik Adı - İçeriği: Uzaya Gidiyoruz Etkinliğin Çeşidi: Fen, Sanat (Bütünleştirilmiş Büyük Grup) ÖĞRENME SÜRECİ Öğretmen çocuklara uzaya gitmek için nasıl bir araca biniliyor, bilen var mı diye sorar. M G: K: Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. Çocuklara bunu düşünmelerini söyler ve resmini çizerek arkadaşlarına göstermelerini ister. Değişik malzemeler kullanarak resim yapar. Daha sonra kendisi roket isimli eğitici videoyu çocuklara açar ve sizinle bir roket yapalım S D G: K : Kazanım 7: Bir işi ya da görevi başarmak için kendini güdüler. Yetişkin yönlendirmesi olmadan bir işe başlar. Başladığı işi zamanında bitirmek için çaba gösterir. der. Ahşap bloklar sınıfın ortasına dökülür ve sınıf 2 gruba ayrılır. Her grubun bir roket yapması istenir. Bu roketi yaparken bloklar dışında sınıftaki başka nesneleri de kullanabilecekleri söylenir. Hareketli bir müzik açılır ve kronometre çalıştırılır. Çocukların MATERYALLER: Resim kağıdı, tahta bloklar, herhangi bir roket resmi roketlerini tamamlaması için belirlenen süre sona erince herkes roketlerin etrafında çember olur. Her grup kendi roketine bir isim verir ve roketin etrafında halka oluşturur. SÖZCÜKLER: Roket Çocuklara tek tek söz hakkı verilerek “Yaptığın bu roket ile uzayda nereye gitmek isterdin?” diye sorulur, cevapları dinlenilir. Her çocuk cevabının ardından yaptığı roketin üzerinden atlar. Daha sonra hep birlikte sınıf toplanır ve yapılan resimler evlerine giderken KAVRAMLAR: ailelerine gönderilir. DEĞERLENDİRME KAZANIM VE GÖSTERGELER Uzaya hangi araçla gidilir ? Roket kullanmak sence zor mudur ? B G : K : Kazanım 4: Nesneleri sayar. İleriye/geriye doğru birer birer ritmik monash.pwilen sayı kadar nesneyi gömonash.pwığı nesnelerin Kimler uzaya gider ? kaç tane olduğunu söyler. Sıra bildiren sayıyı söyler. Uzayda neler vardır ? DG: K: Kazanım 5: Dili iletişim amacıyla kullanır. Konuşma sırasında göz teması kurar. Jest ve mimikleri anlar. Konuşurken jest ve mimiklerini kullanır. Konuşmayı başlatır. Konuşmayı sürdürür. Konuşmayı sonlandırır. Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin ÖNERİLER: anlamını kavrar. Uzay ve gezegenlerle ilgili alternatif sanat etkinlikleri yapılabilir. Sözel yönergeleri yerine getirir.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI GÜNLÜK EĞİTİM AKIŞI OKUL ADI : ÖĞRETMENİN ADI SOYADI: TARİH : YAŞ GRUBU (AY) : Güne Başlama Zamanı Sınıfa gelen çocuklar karşılanır. Çocukların uyumunu sağlamak için önceki gün hakkında kısaca sohbet edilir. O gün yapılacak etkinlikler hakkında bilgi verilir. Oyun Zamanı Çocuklara hangi öğrenme merkezinde oynayacakları sorulur. Çocuklar ilgili öğrenme merkezine yönlendirilir. Kahvaltı, Temizlik Çocuklara beslenmenin önemi anlatılarak birazdan kahvaltı yapılacağı söylenir. Lavobada temizlik ve tuvalet ihtiyaçlarını gidermek için yapılması gerekenler anlatılır ve bu sırada çocuklara rehberlik yapılır. Yemek kuralları hatırlatılarak kahvaltı yapılır. Etkinlik Zamanı “ÇEKİME DAYANAMAYAN BOYALAR” isimli bütünleştirilmiş Fen ve Sanat etkinliği “GECE GÜNDÜZ” isimli bütünleştirilmiş Fen ve Türkçe etkinliği Günü Değerlendirme Zamanı Eve Gidiş Hazırlıklar tamamlanır, çocuklarla vedalaşılır. Genel Değerlendirme Etkinlik Adı - İçeriği: Çekime Dayanamayan Boyalar (Yerçekimi) Etkinliğin Çeşidi: Fen, Sanat (Bütünleştirilmiş Büyük Grup) ÖĞRENME SÜRECİ

• Farklı ağırlıktaki nesneler (lego, oyuncak araba, pastel boya, pet bardak, peçete, kâğıt, SÖZCÜKLER: Yerçekimi KAVRAMLAR: Kirli-Temiz kalem, parmak boyası vb) masaya konur. “U” şeklinde oturan çocuklara bu nesnelerle neler yapılabileceği sorulur. Nesneler tek tek yüksekten yere bırakılır. DEĞERLENDİRME • Nesnelerin bırakıldığında neden yere düştüğü ile ilgili konuşma başlatılır. “Yer çekimi” • Nesneleri atınca neden yere düşer? yanıtına ulaşılır. Yer çekimi ile igili eğitici videolar izlenir. Yer çekimi ile ilgili eğlenceli bir • Resimdeki boyalar neden aşağıya doğru akıyor? deney yapılacağı söylenerek çocukların masalara geçmeleri istenir. • Yer çekimi olmasaydı ne olurdu? • Sınıftaki masaların altına önceden gazete kâğıtları konulur. Çocuk sayısı kadar A4 kağıdı • Yer çekimi nerede olmayabilir? masaların kenarlarına aşağıya sarkacak şekilde yapıştırılır. Parmak boyaları bardaklara • Çalışmayı yaparken ne hissettin? konularak sulandırılır. Çocukların istedikleri renkleri kullanarak özgün boyama çalışması yapmalarına rehberlik edilir. Kâğıtlardan akan boyanın neden yukarı ya da yana doğru değil de aşağıya doğru aktığı ile ilgili sohbet edilir. Çocukların yer çekimi sözcüğünü anlamına UYARLAMA uygun olarak kullanmalarına rehberlik edilir. Yapılan çalışmalar kuruduktan sonra sergilenir. • Sınıfta dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) riski olan çocuk varsa; • Sınıf ortamının temizlenmesi için çocuklara uygun araç gereçleri kullanmaları yönünde sanat çalışması için gerekli düzenek hazırlanırken desteği alınabilir, sınıf temizlenirken sorumluluklar verilir. farklı görevler verilebilir. KAZANIM VE GÖSTERGELER DESTEKLENEN DEĞERLER Sorumluluk : Sınıf ortamının temizlenip eski halini alması için çocuklar gerekli araç ve B G : K : Kazanım Neden-sonuç ilişkisi kurar. (Bir olayın olası nedenlerini söyler. ) B G : K : Kazanım Neden-sonuç ilişkisi kurar. (Bir olayın olası sonuçlarını söyler.) gereçleri kullanarak sınıfı eski haline getirme sorumluluğunu üstlenir. D G : K : Kazanım 6: Sözcük dağarcığını geliştirir. (Yeni öğrendiği sözcükleri anlamlarına uygun olarak kullanır. ) ÖNERİLER: S D G : K : Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder. (Özgün özellikler taşıyan ürünler oluşturur.) • Çocukların kalemlerini yere bırakarak yerçekimini hissetmelerine fırsat verilebilir. • Yer Ö B : K : Kazanım 6: Günlük yaşam becerileri için gerekli araç ve gereçleri kullanır.(Çevre temizliğiyle çekimi kavrandıktan sonra yer çekiminin olmadığı uzay hakkında sohbet başlatılabilir ve ilgi ilgili araç ve gereçleri kullanır.) sürerse sohbet geliştirilebilir. • Sanat çalışması büyük kraft kâğıtlarıyla duvara yapıştırılarak da uygulanabilir. MATERYALLER: A4 kâğıdı, su kapları, farklı renklerde sulandırılmış boyalar, çeşitli temizlik malzemeleri, çeşitli nesneler Etkinlik Adı - İçeriği: Gece-Gündüz (Gece, Gündüz) Etkinliğin Çeşidi: Fen, Türkçe (Bütünleştirilmiş Büyük Grup) ÖĞRENME SÜRECİ kutunun kenarından bakmaları istenir. Uzayın normalde böyle karanlık olduğu söylenir. Güneşin üzerinden açılmış olan delikten el feneri dünya maketine doğru tutulur. Çocukların • Gece-gündüz hakkında çocuklarla sohbet edilir. teker teker bakmalarına fırsat verilir. • “Bir deney ile gece-gündüzün nasıl oluştuğunu gözlemleyelim mi?” diye sorularak deney • Güneşin aynı bu fener gibi dünyamızı aydınlattığı ve ısıttığı söylenir. Dünyanın güneş masasına geçilir. ışığını gören kısmının gündüz, arkada kalan kısmının ise gece olduğu söylenir. • Deney için daha önceden hazırlanan düzenek çocuklara gösterilir (Bir kutunun ön kapağı Gözlemlemelerine fırsat verilir. açılır, içinin bir yarısı gündüz şeklinde bir yarısı gece şeklinde kaplanır. Gündüz şeklinde kaplanmış olan kısmına güneş için bir delik açılır. Ortasına küçük dünya küresi yerleştirilir). KAZANIM VE GÖSTERGELER • Çocukların küreyi incelemelerine fırsat verilir. Örtü kutunun üzerine serilir. Çocukların

B G : K : Kazanım Zamanla ilgili kavramları açıklar. (Olayları oluş zamanına göre sıralar. ) (Zaman ile •Nesneleri sayalım, nesnelerin altlarındaki kutulara doğru rakamları yazalım, yönergeleri ilgili kavramları anlamına uygun şekilde açıklar. ) verilerek çalışma yaprakları tamamlanır. D G : K : Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder.(Dinledikleri/izledikleri ile ilgili • “El Ele Okul Öncesi Eğitime” kitabında yer alan gece-gündüz kavramları ile ilgili çalışma sorular sorar. ) (Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir.) sayfası uygulanabilir. MATERYALLER: Bir karton kutu, renkli fon kartonları, el feneri, koyu renkli örtü, AİLE KATILIMI küçük dünya küresi • Ailelere çocuklarıyla birlikte yapmaları için gece-gündüz çalışma sayfası gönderilebilir. SÖZCÜKLER: Oluşum, dünya, güneş, karanlık, aydınlık UYARLAMA • Sınıfta işitme yetersizliği olan çocuk varsa; etkinlikler sırasında çocuğun dil seviyesi KAVRAMLAR: arası sayılar dikkate alınarak ne söylemek istediği anlamaya çalışmalı, eksikse tamamlanmalı, doğrusu söylenerek tekrar ettirilmelidir. Eğer çocuk tek sözcükleri söylüyor ancak cümle DEĞERLENDİRME kuramıyorsa önce iki veya üç sözcüklü cümlelerle genişletmeler yapılarak uygun dil modeli • Deneyde hangi malzemeleri kullandık? olunur. • Dünyamızı ne aydınlatıyor • Gece ve gündüz nasıl oluşuyor? ÖNERİLER: • Gündüz neler yaparız? • Küçük dünya küresinin bulunmadığı takdirde, az şişirilmiş bir balon krepon kâğıtları ile • Gece neler yaparız? kaplanarak dünya görüntüsü ve Bunların haricinde:

nest...

oksabron ne için kullanılır patates yardımı başvurusu adana yüzme ihtisas spor kulübü izmit doğantepe satılık arsa bir örümceğin kaç bacağı vardır