okulöncesi meslekler sanat etkinliği / mesleklerle ilgili sanat etkinliği

Okulöncesi Meslekler Sanat Etkinliği

okulöncesi meslekler sanat etkinliği

Etkinlik Planı

(Hayallerimiz)

Etkinlik Çeşidi : Drama-Sanat  Etkinliği – Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği

Yaş Grubu : 48-60 Ay

  Kazanım ve Göstergeleri

Bilişsel Gelişim  Kazanım 1

·         Nesne/durum/olaya dikkatini verir.(Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar. Dikkatini çeken nesne/ durum/ olayı ayrıntılarıyla açıklar.)

Motor Gelişim Kazanım 4

·         Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. (Göstergeleri:Değişik malzemeler kullanarak resim yapar. Malzemelere araç kullanarak şekil verir. )

Materyaller:Canlandırabilecekleri mesleklere ilişkin olabildiğince malzeme (kuaförlük için saç spreyi,tarak,kurutma makinesi şarkıcı için kumaşlar,süslü atkılar vb, doktorluk için steteskop beyaz önlük vb. Çocukların boylarında Kraft kağıtları çeşitli renkte boyalar ipler, kumaşlar

Sözcükler :,Önce sonra şimdi, meslekler hayaller

Kavramlar: Zaman (önce sonra şimdi )

                                                     

                                               Öğrenme Süreci

Öğretmen ısınma çalışması olarak kısaca mesleklerden bahseder.Sonra grup halinde doktor gibi olun öyle davranın komutunu verir.Çocuklar doktor gibi olur.Ardından öğretmen gibi olmak , kuaför gibi olmak dişçi gibi olmak komutlarını verir.Bu esnada çocukların fikirlerini alabilir.Onlara sizin aklınıza gelen meslekler var mı? Varsa haydi hep birlikte onları da deneyelim der.Bu şekilde ufak düzeyde bilgileri de ölçülmüş olur. Ardından Esas çalışma olarak pandomim çalışması yapılır. Her çocuktan hayalindeki mesleği büyüdüğünde ne olmak istediği sözcük kullanmadan sınıfa önceden getirilen materyalleri kullanarak kısa kısa canlandırmaları  istenir.Seyirciden (Diğer çocuklar)tahminler alınır.Kimse tahmin edemezse canlandıran çocuk sınıfa bunu açıklar. Her çocuk bu etkinliği yaptıktan sonra değerlendirmeye geçilir.Değerlendirme esnasında çocuklardan bu hayallerini unutmaması istenir.Çünkü değerlendirmenin ardından bu hayalleri resmedecekleri söylenir.

     Çocuklar sınıfa geldiğinde her çocuk için onların boyunda bir Kraft kağıdı vardır.Bu kağıtların üzerine her çocuğun bedeni kaba hatlarıyla çizilir.İşlem tamamlandıktan sonra çocuklar az önce söylediğiniz meslekleri hayallerinizi hatırlıyor musunuz ? diye sorulur. Şimdi bu hayallerimizi resmetmenizi istiyorum. Hayaliniz gerçek olsaydı, nasıl giyinirdiniz, saçlarınız nasıl olurdu , mesela gözlük takar mıydınız gibi yönlendirmelerle çocukların hayallerindeki meslekleri çizmeleri bedenlerini o görüntüye bürümeleri istenir.Etkinlik bittikten sonra yapılan çalışmalar bütün okulda sergilenir.

                                                     Değerlendirme

Betimleyici Sorular

Etkinliğimizde hangi malzemeleri kullandık?

Hangi mesleği seçmeyi tercih ettiniz?

Duyuşsal Sorular

Neden doktor-kuaför vb olmak istiyorsun ?


Bu hayaline ulaşsaydın ne hissederdin?

Hayallerine ulaşamazsan ne hissedersin?

Yaptığın resimdeki sen mutlu mu ?

Kazanımlara Yönelik Sorular                                                                                               

Daha önceleri başka bir meslek hayal etmiş miydiniz ?  Ya da sonrada bu fikriniz değir mi acaba ?                                                                                                                       Şimdi birer çocuksunuz çocukların da bazı görevleri vardır en büyük görevinizin ne olduğunu biliyor musunuz ? (oyun oynamak cevabı beklenir cevap gelmezse öğretmen bu cevabı bulmaları için onları yönlendirir.)                                                                                                     Yaşamla İlişkilendirme Soruları                                      

 Anne ve babasının mesleğini bilen var mı ?                                                      

Uyarlama : Sınıfta otizm olan bir çocuk varsa:

Öğretmen otizmi olan çocuğun performansına göre etkinlik içinde sırasıyla sözel yardım, işaret, ipucu, model olma ve fiziksel yardım kullanarak çocuğun bu etkinliği uygulamasına yardım etmelidir.(Canlandırma yaparken sınıfın dikkatlice onun dikkatini dağıtmadan dinlemeleri sağlanır.Dikkat dağıtan uyarıcı ortamdan çıkarılır.takıldığı yerlerde ufak ipuçları verilebilir.)

·         Öğretmen çocukları yanına toplar ve onlara bugün çevrelerindeki bazı meslekler hakkında bir etkinlik yapacaklarını söyler. Etkinliğe geçmeden önce öğretmen öğrencilere şu soruları sorarak öğrencileri hazırlar:

1.      Sizce meslek nedir?

2.      Annenizin ve babanızın mesleği nedir? Ya da anneniz ve babanız ne iş yapıyor?

3.      Bir mesleğimizin olması için ne yapmalıyız?

4.      Çevrenizde gördüğünüz insanların meslekleri nelerdir?

Bu sorulara verilen yanıtlar dinlenir, uygun tepkiler verilir.

·         Öğretmen öğrencileri ikişerli gruplara ayırır. Her bir gruba bir meslek ismi verir. Verilebilecek meslek isimleri şunlar olabilir:

·         Öğretmen                        * Doktor                     * Mühendis                   * Pilot                                      * Ressam

·         Kaleci                             * Şarkıcı                      * Şöför                          *Telefon Tamircisi                 *   Dansçı

·         Aşçı                                * Avukat                     * Boyacı                         * İtfaiyeci                               * Veteriner

·         Öğretmen öğrencileri gruplara ayırdıktan sonra ikili öğrencilerin o mesleği sınıfa canlandıracaklarını söyler. Hazır olan öğrenciler sınıfa mesleklerini canlandırırlar.

·         PDR Servisi tarafından hazırlanan power Point sunusu (çevremdeki bazı meslekler) çocuklara gösterilir.

Öğretmen her bir mesleğin resmini gösterdikten sonra şuna benzer soruları sorarak öğrencilerin görüşlerini ifade etmelerine olanak sağlar:

·         Bu mesleğin adı ne olabilir? Çocukların cevapları alındıktan sonra öğretmen o meslekle ilgili çocuklara kısa bir açıklama yapar.

·         Bu mesleği yapan birilerini tanıyor musunuz? Kim bu mesleği yapıyor?

·         Bu mesleği yapmayı düşünenler kimler? Neden?

·         Öğretmen daha sonra öğrencileri sırayla yanına çağırır. Elindeki tombaladan öğrencinin bir meslek ismi seçmesini ister. Öğretmen o mesleği öğrencinin kulağına söyler. Öğrenci o mesleği arkadaşlarına anlatır. Nasıl bir meslektir? Nerede çalışır? Vb.

·         Öğretmen daha sonra büyük boy bir resim kağıdını alır. Öğrencilere sırayla akıllarında kalan bir mesleğin ismini söylemelerini ister. Sırayla söylenen meslekler öğretmen tarafından büyük harflerle kartona yazılır. Bu karton daha sonra tüm öğrencilerin görebilecekleri bir yere asılır.

·         Öğretmen öğrencilere resim kağıtları ve boya kalemleri dağıtır. Bugün konuştukları mesleklerden birinin resmini yapmalarını ister. Her öğrenci seçtiği bir mesleğin resmini yapar. Resimler tamamlandıktan sonra öğrenciler resimlerini birbirlerine anlatırlar. Sonra resimler masaların üstüne konulur ve tüm öğrenciler tıpkı bir resim sergisini gezer gibi yapılan resimleri incelerler. 

·         Öğretmen her mesleğin çok önemli olduğunu söyleyerek etkinliğin önemini vurgular.

• Farklı meslek gruplarına ait görseller çocuklara gösterilir. Çocukların gördüklerini anlatmaları ve görseldeki mesleği tahmin etmeleri istenir.
Dilan, uçaklara çok meraklı.  Uçarak dünyanın her yerini geziyor ve görüyor. Sizce Dilan’ın mesleği ne olabilir?
Volkan, elinde mezura ölçü alıyor sonra da makas, iğne, iplik kullanarak giysi dikiyor.   Sizce Volkan’ın mesleği ne olabilir?
Tülin, hastasını muayene ediyor. Ağzına, kulağına bakıyor. Stetoskopu ile hastanın sırtını dinliyor sonra da reçeteye ilaç yazıyor.  Sizce Tülin’in mesleği ne olabilir?
Begüm, otobüse biniyor emniyet kemerini bağlıyor. Yolcuları duraklardan alıyor, istedikleri yerde indiriyor.   Sizce Begüm’ün mesleği ne olabilir?
Ali, tahtalarla uğraşmaya bayılıyor. Çekiç, çivi, testereyle ahşap eşyalar yapıyor.   Sizce Ali’nin mesleği ne olabilir?
Emre, küçüklüğünden beri yemek yapmayı çok seviyor. Mutfağa giriyor çeşit çeşit yemekler yapıyor. Yemeklerini yiyen bir tabak daha istiyor.  Sizce Emre’nin mesleği ne olabilir?                                                                                        
• Çocukların büyüyünce olmak istedikleri mesleği canlandırmalarına fırsat verilir.
• Çocuklar üç gruba ayrılır. Grupların dönüşümlü olarak masalarda iş birliği içinde çalışmalarına rehberlik edilir.
• Birinci masaya meslekler ile ilgili boyama sayfaları ve sanat malzemeleri konur. Bu masada çocuklar karar verdikleri meslekler ile ilgili birlikte sanat çalışmaları yaparlar.
• İkinci masaya meslek resimleri konur. Çocukların resimleri makasla parçalara ayırmaları ve bu parçaları birlikte birleştirerek meslek yapbozlarını tamamlamalarına rehberlik edilir.
• Üçüncü masaya meslekler ile ilgili küçük hafıza kartları konulur. Çocukların “Hafıza Oyunu” oynamalarına fırsat verilir. 

nest...

oksabron ne için kullanılır patates yardımı başvurusu adana yüzme ihtisas spor kulübü izmit doğantepe satılık arsa bir örümceğin kaç bacağı vardır